Tuesday – 22.09.


KIK NCI WLP
PuK 2015
Hidest'15 RoHOW
Room
APB/E05 APB/E06 APB/E07 Room APB/2101
APB/E08 Dülfer Saal
9:00 – 10:00 Session


Opening Dietmar Seipel Knowledge Engineering for Hybrid Deductive Databases 9:00 – 10:00






Daan Apeldoorn Learning Rules for Cooperative Solving of Spatio-Temporal Problems V. Kulikov Framework Theory - A Theory of Cognitive Semantics Stefan Brass and Heike Stephan Bottom-Up Evaluation of Datalog: Preliminary Report




9:00 Photon – Fuhamnoids
Paul Thorn, Christian Eichhorn, Gabriele Kern-Isberner and Gerhard Schurz Qualitative Probabilistic Inference with Default Inheritance S. Thill Embodied neuro-cognitive integration Asmaa Afeefi Planning Problems and Fixpoint Semantics




9:30 Hamburg Bit-Bots – WF Wolves
10:00 – 10:20 Coffee 10:00 – 10:20 Coffee 10:00 – 10:05 Daniela Nicklas and Özgür L. Özçep Welcome

10:20 – 11:20 Session Haythem Ismail and Nourhan Ehab Algebraic Semantics for Graded Propositions D. Porello, M. Cristani, and R. Ferrari Integrating Ontologies and Computer Vision for Classification of Objects in Images Adrian Rebola Pardo Refutationally Complete Hierarchic Theorem Proving with Definitions 10:20 – 11:20

10:05-10:30 Ralf Möller, Christian Neuenstadt and Özgür L. Özçep Stream-temporal Querying with Ontologies 10:30 WF Wolves – Photon
Massimiliano Giacomin, Thomas Linsbichler, Stefan Woltran On the Functional Completeness of Argumentation Semantics F. van der Velde, and M. de Kamps Ambiguity resolution in a Neural Blackboard Architecture for sentence structure Maged Shalaby, Slim Abdennadher, Nada Sharaf and Ghada Fakhry Learning Instance-Level Constraints in Folksonomies for Semi-supervised Clustering using CHR

10:30-11:00 Christian Neuenstadt, Ralf Möller and Özgür L. Özçep OBDA for Temporal Querying and Streams with STARQL 11:00 Fumanoids – Hamburg Bit-Bots
Marija Kulas A practical view on renaming

11:00-11:15 Coffee

11:20 – 11:40 Coffee 11:20 – 11:40 Coffee 11:15-12:00 Marco Grawunder Invited talk: "Odysseus - An Extensible Research Platform for Streaming Applications"

11:40 – 13:00 Session Bora Kumova Approximate Reasoning with Fuzzy-Syllogistic Systems
Room APB/E05


Sergio Antoy and Michael Hanus Default Rules in Functional Logic Programs 11:40 – 13:00

12:00-12:30 Minh Dao-Tran and Danh Le-Phuoc Towards Enriching CQELS with Complex Event Processing and Path Navigation 12:00 Adult Size Demo
Herbert Jaeger (Invited Talk) Shaping the Dynamics of Recurrent Neural Networks by Conceptors
Room APB/E05

GLP-meeting

12:30-13:00 Minh Dao-Tran, Harald Beck and Thomas Eiter Towards Comparing RDF Stream Processing Semantics 12:30 WF Wolves – Fumanoids
13:00 – 14:30 Lunch 13:00 – 14:30 Lunch 13:00 Photon – Hamburg Bit-Bots
14:30 – 15:40 Session Steffen Hölldobler (Invited Talk) Human Reasoning, Logic Programs, and Connectionist Systems
Room APB/1004
(Großes Ratszimmer)
14:30 – 15:40 Robert Mattmüller (Invited Talk) Delete Relaxations for Planning with State-Dependent Action Costs 14:30-15:00 Oliver Gries, Ralf Möller, Anahita Nafissi, Maurice Rosenfeld, Kamil Sokolski and Sebastian Wandelt Dealing Efficiently with Ontology-Enhanced Linked Data for Multimedia 14:30 Game for 3rd Place






Michael Barry, Rene Schumann Dynamic and Configurable Mathematical Modelling of a Hydropower Plan. 15:00-15:30 Anni-Yasmin Turhan and Erik Zenker Towards Temporal Fuzzy Query Answering on Stream-based Data 15:00 Adult Size Demo

Closing
Closing






15:30 Finale
15:40 – 16:00 Coffee 15:40 – 16:00 Coffee
16:00 – 17:00 Session
Mitgliederversammlung der GI-Fachgruppe Kognition



16:00 – 17:00 Stefan Edelkamp, Christoph Greulich, Mihai Pomarlan, Solving Multi-Goal, Multi-Group, and Inspection Problems










Jürgen Sauer Scheduling Regarding Energy Efficiency




Grünes Gewölbe





Grünes Gewölbe Silvan Sievers et al. Abstraction, Symmetries & Portfolios for Cost-Optimal Planning!?




Reception






Reception















17:30 – 19:00 Fachgruppensitzung






KIK NCI WLP
PuK 2015
Hidest'15 RoHOW